Hermitage Essential Oils Olibanum in TEC (Olibanum i TEC 10 ml)

110 kr

Olibanum, är en gåvorna som Jesusbarnet finns. Använts i religiösa ceremonier sedan urminnes tider. Den brändes som offergåva till Gudarna. Den kan fördjupa andningen och är djupt lugnande och samtidigt upplyftande. Den är också väldigt hudföryngrande. Vi bukar säga att det är en av de bästa Happy agearna. Det är en kåda och på trädet läker den stammen. Den kan också användas som en fixerare av dofter. Mycket intressant forskning görs på den. Den kan också verka smärtlindrande.

Den kan användas i aromasteramer och i vegetabilisk olja och hudvård. Bra vid meditation.

Den blandar sig bra med blommor, träd, blommor mm
Eteriska oljor ska generellt aldrig användas direkt på huden utan skall tillsättas i en bärande olja.I hud och ansiktsprodukter rekommenderar vi sammanlagt max 1% eterisk olja.

 

Beskrivning

Olibanum Oleoresin in TEC

Manufactured by IFF (International flavores and fragances), this natural resinoid is presented here at 30% in TEC which makes it an easy-to-use mobile liquid (it’s a slightly sticky hard solid when pure and melting isn’t good for the odour quality). This is a truly lovely material that reveals the incense and balsamic quality of frankincense without the lemony-terpenic top-notes that you get with the essential oil.

Arctander has this to say “A valuable fixative, but it also lends its own peculiar odor to the perfume (see odor description under Olibanum Oil and Absolute), Since the essential oil content is only about 8% the Resinoid of Olibanum has a much more versatile application in perfumery than has the essential oil. However, in order to obtain a true physical fixative effect from olibanum resinoid alone, it would be necessary to use 4 to 6% or even more of this material. Olibanum Resinoid is often sold in a semi-liquid form, just pourable and handy for compounding without the harmful intermittent heating of the delicate product.”

Botanical Name: Boswellia carteri

Origin: Oman

Synonyms: frankincense resinoid

Recensioner

Det finns inga produktrecensioner än.

Endast inloggade kunder som köpt den här produkten får lämna en recension.

Fri frakt vid beställning över 400 kr